Jak naprawić zamek w kurtce

Dziś temat niezbyt fotogeniczny, ale za to bardzo potrzebny. Kto tego nie zna? Zimno, wiatr dmucha, a w twojej ulubionej kurtce właśnie rozszedł się suwak. Wkurzający, ale też kosztowny problem. Dobra kurtka to nie mały wydatek. Dziś podpowiem ci, jak samodzielnie naprawić zamek w kurtce. Bardzo jestem ciekawa, czy znałaś wcześniej te sposoby. A może masz jakieś swoje triki? 

Jak naprawić zamek błyskawiczny w kurtce – 3 sprawdzone sposoby 

Pierwsze czego szukam, gdy zamek błyskawiczny zawodzi, to świeca. Moja babcia właśnie tak radziła sobie z rozchodzącymi się zamkami. Najlepiej nada się biała, długa świeca, delikatnie pocieramy nią o zamek, starając się przy tym nie ubrudzić kurtki. Wosk sprawi, że suwak będzie się łatwiej przesuwał po ząbkach. Ten sposób działa na lekko zużyte zamki błyskawiczne.  

Druga metoda polega na dociśnięciu suwadła za pomocą kombinerek. Częstą przyczyną problemów z zapinaniem zamka jest wygięte suwadło, trzeba przywrócić mu pierwotny kształt. Uważaj, by nie docisnąć zbyt mocno. 

Trzecia metoda to wymiana suwaka. To ostateczność, ale gdy poprzednie sposoby zawiodły albo suwak jest mechanicznie uszkodzony (widać wyrwane ząbki lub podartą taśmę), nie ma innego wyjścia. Wymiana suwaka w kurtce wymaga użycia maszyny do szycia. To jedna z niewielu napraw, do których nie polecam szycia ręcznego. Jeśli nie masz w domu maszyny, zleć to zadanie krawcowej. W niektórych miastach działają miejsca aktywności lokalnej, w których można skorzystać z maszyny do szycia i pomocy wolontariuszy. W Warszawie działa wspaniały Współdzielnik.  

Jak wymienić zamek w kurtce 

Wymiana zamka błyskawicznego w kurtce może wydawać się skomplikowana nawet wprawionym szyjącym. Sama zawsze odwlekam to zadanie, ile się da. Ale nie taki diabeł straszny! Wymiana zamka w kurtce jest raczej żmudna niż trudna. Jeżeli umiesz szyć prosto i posiadasz stopkę do wszywania zamków na pewno dasz sobie radę.  

Kurtka kurtce nie równa. Poniższa instrukcja została przygotowana na konkretnym egzemplarzu, ale starałam się ją zuniwersalizować, tak byś poradziła sobie z każdą kurtką.  

Zanim weźmiesz się za wypruwania zamka obejrzyj dobrze kurtkę i upewnij się, że twoja maszyna da radę przeszyć tak grubą warstwę tkaniny! 

Jak wymienić zamek w kurtce – instrukcja krok po kroku

Przygotowanie

Dobierz suwak do kurtki.

Zmierz zamek i kup identyczny bądź podobny. Nie oszczędzaj na zamku błyskawicznym! Jak już się bierzesz za naprawę, to zadbaj o to, by efekt był trwały. Niezmiennie polecam zamki YKK. Wymiana zamka to również szansa na małe ulepszenie, np. zamontowanie zamka rozpinanego dwustronnie.  

Jak wymienić zamek w kurtce.

Obejrzyj dokładnie kurtkę, zobacz, jak zamek został wszyty, jak go wykończono. Warto zrobić zdjęcie. Twój cel to powrót do tego samego stanu. U mnie z jednej strony zastosowano plisę (podobną znajdziecie w większości kurtek), a szwy ukryto pod elastyczną lamówką. 

jak wypruć zamek z kurtki
Jak naprawić zamek w kurtce

Wypruj zamek. Zacznij kilka centymetrów powyżej dołu. Pociągając z jednej strony za zamek, a z drugiej za tkaninę rozszerz/odkryj szew przyszywający zamek. Rozpruj kawałek. Rozciągnij mocniej (ale uważaj by nie rozerwać tkaniny), sprawdź, czy nie ma drugiego szwu, jeśli jest, rozpruj go, powiększ dziurę. Teraz rozszerzaj tę dziurę, przecinaj kolejne rzędy szwu. Aż wyprujesz całość.  

Oczyść szwy z resztek nici. Użyj palców, pęsety, rolki do czyszczenia ubrań. Nie rozprasowuj. Przypilnuj, aby wszystkie oryginalne zaprasowania się zachowały, pomogą ci uzyskać pożądany efekt naprawy.  

Wyczyść kurtkę.

Wszywanie zamka w kurtkę

Przypnij zamek do kurtki.
jeśli trzeba odpruj listwę dołu

Rozepnij zamek. Przypnij szpilkami zamek do przodów kurtki: lewą stroną do lewej (miejsce ściegu powinno wypadać w zagięciu po poprzednim zamku). Może zajść potrzeba odprucia fragmentu listwy podwinięcia dołu.  

wymiana zamka w kurtce
wymiana suwaka w kurtce

Zapnij zamek i sprawdź, czy jest właściwie przypięty. Przyfastryguj zamek. Jeszcze raz sprawdź, czy wszystko dobrze wygląda. 

Przypnij plisę po odpowiedniej stronie kurtki (raczej lewa strona, spójrz na zdjęcie, które zrobiłaś wcześniej). Zamek powinien się znaleźć między kurtką a plisą, przyfastryguj (lub zostawiasz przypięte szpilkami, jeśli czujesz się pewnie) w tej samej lini, co poprzednio. Zapnij zamek, sprawdź, czy wszystko leży, jak trzeba.  

Przyszyj na maszynie zamek po obu stronach kurtki. Użyj stopki do wszywania zamków. Zapnij zamek, sprawdź, czy wszystko gra.  

Jeśli trzeba, zaprasuj szwy. U mnie nie było takiej konieczności, zachowało się fabryczne zaprasowanie.  

przyszywanie suwaka

Ostębnuj szew wzdłuż zamka po obu stronach. Spróbuj trafić w miejsce oryginalnego przeszycia (dobierz odpowiedni kolor nici). Szew w mojej kurtce został wykończony elastyczną lamówką. Przypięłam ją zanim zrobiłam stębnowanie. Przeszycie pod spodem wyszło średnio. Zamiast poprawiać i ryzykować zepsucie szwu na wierzchu (który wyszedł dobrze), po prostu przyszyłam lamówkę ręcznie ściegiem krytym. Na koniec przyszyłam listwę podwinięcia dołu.  Gotowe!

przyszywanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *