Okładka na planer DIY na dwa sposoby

PODAJ DALEJ!

Czasem znajdujemy szczęście w niespodziewanych miejscach. Padłabym ze śmiechu, gdyby mi ktoś powiedział na początku 2020 roku, że będę się podniecać szyciem kosmetyczek, toreb, pudełek, zakładek, okładek, nerek, worków, organizerów. A tu proszę, rok 2021 dedykuję szyciu użytkowych drobiazów. Zaczynam od tutorialu na okładkę na planer. Przekonałam się, że planowanie w ładnym, poręcznym zeszycie idzie o wiele sprawniej.

Lockdown mocno wpłynął na to, jak spędzam czas przy maszynie. Zawsze większość mojej energii szła w szycie ubrań. Nie widziałam jednak sensu w szyciu kolejnych szałowych sukienek, gdy większość czasu spędzałam w domu. Zaczęłam szukać nowych sposobów na upuszczenie mojej energii twórczej. Tak powstały kolorowe pokrowce na moje maszyny. Raju! Jaka to była zmiana! Taka mała rzecz, a nasz duży pokój od razu wydawał się bardziej ogarnięty!  Okazało się, że takie drobne, widoczne na co dzień uszytki, wpływają na mój nastrój o wiele korzystniej niż najpiękniejsza sukienka wisząca w szafie. Dlatego postanowiłam, że w 2021 co miesiąc uszyję choć jedna drobną rzecz dla domu, by było nam tu lepiej. Dziś pod lupę biorę brzydkie grzbiety na mojej półce z książkami. Okładka na planer DIY to tylko pretekst, by zaopiekować się również szpetnymi, ale praktycznymi segregatorami, nieurodziwymi kalendarzami i zeszytami, a nawet zniszczonymi książkami.

Okładki DIY na segregatory i planery z tkanin.

Okładka na planer DIY – jak uszyć okładkę z gumką?

Od września planuję w Notesie Pełnym Czasu. Używam go codziennie i całkiem nieźle się trzyma, ale widać już na nim pierwsze przybrudzenia. Pomyślałam, że warto go trochę zabezpieczyć i odpicować, bo pewnie będzie mi służył przynajmniej do połowy 2021. Nie ukrywam, że jestem wielką fanką produktów papierniczych Pani Swojego Czasu. Wzornictwo, kolory okładek, jedne mnie olśniewają, inne zupełnie nie. Ale ten papier! Po prostu nie chce się z tego rezygnować. Poprzednio korzystałam z Miniplanera Pełnego Czasu, który z mojego punktu widzenia miał nad notesem jedną przewagę: tylna kieszeń na różne luźne kartki. Także postanowiłam uszyć okładkę na mój planer, również po to by uzyskać to dodatkowe miejsce na ważne notatki ulotne. Największą zagwozdkę miałam z gumą. Jak ją wszyć, by dobrze się trzymała i ładnie wyglądała. Chiałam skopiować oryginalne rozwiązanie z planera, bo już się do niego przyzwyczaiłam i uważam, że super się sprawdza. Oto co wykombinowałam! Zapraszam na tutorial!

Materiały potrzebne do uszycia okładki na notes pełen czasu.

Zgromadź materiały

 • większe skrawki tkanin (na okładkę w formacie A5 pełne zużycie to ok. 25 cm x 90 cm)
 • guma dobrana kolorystycznie ok. 25 cm (zależy od stopnia rozciągliwości)
 • dobrane kolorystycznie nici
 • żelazko
 • skrawek flizeliny 
 • maszyna do szycia, stopka do dziergania dziurek (zamiast dziurki można nabić małe kółka kaletnicze)
Wykrój na okładkę z gumką A5

Przygotuj wykrój okładki

Powyżej zamieściłam schemat wykroju okładki na planer w formacie A5 o grzbiecie grubości 2 cm. Okładka z gumką DIY to projekt oparty na trzech prostokątach. PRZÓD obejmuje przednią kieszeń okładki, obłożenie przodu, grzbietu oraz części tułu planera. TYŁ to fragment obłożenia tyłu (miejsce mocowania gumy) oraz kieszeń tyłu. Dodatkowo zaprojektowałam kieszeń na długopisy naszywaną z tyłu wewnątrz okładki. To element, który możesz swobodnie przenosić, zmieniać rozmiary, by dostosować go do swoich potrzeb.

Okładka będzie pasować na każdy zeszyt A5. To, na co warto zwrócić uwagę i ewentualnie skorygować, to grubość grzbietu. Powyższy schemat zakłada grzbiet grubości 2 cm. Jeśli szyjesz okładkę na notes o grzbiecie szerokości 1 cm, odejmij po prostu 1 cm z szerokości elementu PRZÓD. 

Jeśli chcesz uszyć okładkę na planer/kalendarz/zeszyt o innych wymiarach, będziesz musiała odpowiednio zmodyfikować wykrój. Warto wyciąć poszczególne elementy z papieru i sprawdzić, czy wszystko się zgadza.

Okładka na planer diy – krok po kroku

 1. Wyprasuj tkaninę i wytnij wszystkie części zgodnie ze schematem.

2. Wytnij prostokąt 4 cm x 25 cm z flizeliny.

Podklej miejsce, w którym będziesz dziergać dziurki.

3. Wybierz, który z dwóch wyciętych tyłów będzie wierzchem, a który podszewką. Podszewka będzie niewidoczna, więc nie musisz się przejmować kolorem czy wzorem tkaniny. Na lewą stronę części wierzchniej naprasuj flizelinę w miejscu, gdzie będziemy dziergać dziurki (element zaciemniony na schemacie).

4. Na wierzchniej części tyłu wyznacz dwie dziurki na gumę równolegle do górnych krawędzi: 4 cm od krawędzi górnej i 2 cm od krawędzi bocznej (spójrz na zdjęcie powyżej).  Długość dziurki dostosuj do szerokości gumki.

Tył planera.

5. Wydziergaj dziurki. Rozetnij.

Szycie okładki na planer

6. Przypnij wierzch TYŁU prawą stroną do prawej do PRZODU. Następnie PODSZEWKĘ TYŁU prawą stroną do lewej strony PRZODU. Zszyj razem trzy wartwy, a następniej dobrze rozprasuj szew.

MONTAŻ GUMY
Wszywanie gumki w okładkę na planer

7. Rozłóż wierzch i podszewkę tyłu. Na lewej stronie podszewki zaznacz miejsca styku z dziurkami.

Montaż gumki w okładce na planer

8. Przełóż koniec gumy przez górną dziurkę i przyszyj ją zygzakiem do podszewki tyłu ok. 1 cm poniżej poziomu dziurki. Przełóż drugi koniec gumy przez dolną dziurkę i przyszyj ją zygzakiem do podszewki tyłu ok. 1 cm powyżej dziurki. Uważaj, by guma się nie przekręciła. 

Szycie okładki na książkę

9. Złóż ze sobą wierzch i podszewkę tyłu, zrób przeszycie na linii krawędzi planera (4 cm od ściegu łączącego przód i tył okładki).

DODATKOWA KIESZEŃ
Szycie kieszonki.

10. Złóż obie części kieszeni prawą stroną do prawej. Zszyj ze sobą dwa długie i jeden krótki brzeg. Przytnij rogi po skosie. Wywiń na prawą stronę, zaprasuj.

Tu przyszyj kieszeń.

11. Rozłóż okładkę na płasko, podszewkę tylnego skrzydła podwiń pod spód. Kieszeń ułóż na dole tylnego skrzydła centymetr od przeszycia (brzegu tylnej okładki planera). Przyszyj blisko krawędzi (użyj stopki do wszywania zamków), pozostawiając górny i dolny brzeg otwarty. Zaprasuj.

Sprawdź, czy okładka na planer pasuje.

12. Złóż okładkę i sprawdź, czy wszystko pasuje.

Wykonaj pomocnicze przeszycie

13. Zepnij szpilkami wierzch okładki i podszewkę. Następnie Przeszyj całość naokoło na szerokość 1 cm (przeszycie pomocnicze, które ułatwi wam podwijanie).

Szycie okładki na zeszyt

14. Wykończ krótsze brzegi. W tym celu złóż je najpierw do środka na szerokość 1 cm i zaprasuj. Ponownie podwiń na szerokość 1 cm, zaprasuj i przyszyj blisko krawędzi złożenia.

15. Zaprasuj dłuższe brzegi na szerokość 1 cm pod spód.

Zszyj skrzydła okładki.


16. Złóż kieszenie okładki lewą stroną do lewej i zaprasuj. Sprawdź ostatni raz, czy okładka będzie pasować. Uwzględniając 1 cm zapasu na szwy u góry i u dołu.

17. Złóż kieszenie okładki prawą stroną do prawej. Przypnij szpilkami. Przeszyj brzegi z zapasem max. 1 cm. Uważaj, żeby nie przeszyć gumki.

Jak uszyć okładkę na planer.

18. Wywiń na prawą stronę. Dokładnie wyciągnij rogi. Zaprasuj.

19. Wykończ podwinięcie dłuższych brzegów ściegiem krytym.

GOTOWE!

Prosta okładka na segregator 

No dobra, trochę się nakombinowałyśmy. Czas na coś super prostego. Tym razem nie musisz nawet siadać do maszyny. Brzegi wykończymy za pomoca taśmy termicznej, a kieszenie zszyjemy ręcznie. 

Okładka na plener DIY

Powyższy schemat pozwoli ci stworzyć prostą okładkę z tkaniny na zeszyt, książkę, zeszyt, segregator, planer każdego formatu. Zmierz dokładnie swój przedmiot i podstaw odpowiednie wartości. Wartości podane dla zapasów (10 mm na boki oraz 20 mm na górne brzegi) to wartości minimalne, możesz je powiększyć według uznania.

Wykrój do dość długi prostokąt, jeśli nie masz odpowiednio dużego kawałka materiału po prostu podziel prostokąt na mniejsze elementy według twojej własnej kreatywnej wizji. Pamiętaj, by zawsze dodać 1 cm zapasu na nowe szwy.

Okładka z tkaniny na segregator.
 1. Rozłóż prostokąt lewą stroną do góry.
 2. Zaprasuj górny i dolny brzeg do środka. Chcemy uzyskać długość większą o jakieś 0,5 cm większą niż długość segregatora.
 3. Zaprasuj kieszenie okładki do środka.
Welurowa okładka na planer.

4. Ponownie rozłóż prostokąt. Zaprasuj górny i dolny brzeg na szerokość 1 cm. Przyklej podłożenie za pomocą taśmy termicznej.

5. Następnie zaprasuj prawy i lewy bok na szerokość 1 cm. Ponownie użyj taśmy termicznej dla zabezpieczenia brzegów.

Welurowa okładka na planer.

6. Teraz złóż górny i dolny brzeg po lini wcześniejszego zaprasowania.

7. Złóż kieszenie do środka i zepnij szpilkami.

8. Zszyj brzegi kieszeni za pomocą ściegu krytego.

Nie wiesz, jak wykonać ścieg kryty? Zapraszam na darmowy minikurs Szycie dla zielonych. W lekcji drugiej znajdziesz dokładną instrukcję.

Gorowe okladki z resztek tkanin.

GOTOWE!

#CODOSKRAWKA

Ten tutorial powstał w ramach wyzwania #codoskrawka, które zainicjowałam na Instagramie. W 2021 roku chcę Was zachęcać i inspirować do intencjonalnego wykorzystywania tkanin co do skrawka. Tkaniny to ważny element naszego życia, są wszędzie. Podobnie jak plastik i papier mogą zostać wykorzystane efektywnie lub szybko trafić na wysypisko śmieci. Z radością obserwuję, że coraz więcej firm oraz rzemieślników stara się wykorzystywać skrawki tkanin. To wspaniały trend, który ma podstawy zarówno ekonomiczne, jak i ekologiczne. 

Szyjąc w domu, mamy jeszcze więcej okazji do kultywowania takiego podejścia, nie musimy myśleć o aspektach biznesowych takich działań. Dla nas to czysty zysk i często świetna zabawa. 

W ramach wyzwania #codoskrawka:

 • Szyjemy, dziergamy, tkamy… 
 • Wykorzystujemy skrawki, ścinki, resztki, materiały z drugiej ręki, to co już mamy
 • Robimy zdjęcie
 • Publikujemy post/story, oznaczamy hashtagiem #codoskrawka i nazwą @baba_banul

A ja udostępniam wasze prace! Raz w miesiącu przyznaje wyróżnienia za najciekawsze projekty. 

 Miłego szycia!


PODAJ DALEJ!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *